Herkese Merhaba. Bu yazımızda “yazıcı seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Söz konusu bir yazıcı olduğunda bir çok kişi teknik detaylar içerisinde kayboluyor. Teorikte yazıcı seçimi çok zor bir işlem gibi gelebilir ancak sanıldığı kadar zor bir işlem olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Bir yazıcı satın almak istediğinizde “ne amaçla kullanacağınızı ve bütçenizi belirlediyseniz” satın alma işlemi daha kolay oluyor. Amaca yönelik alınmış bir yazıcı size sorunsuz bir kullanım olanağı sağlayacaktır. Örneğin; sadece bilgisayardan mı çıktı alacaksınız, fotoğraf gibi baskı işlemleri mi yapacaksınız, fotokopi veya tarayıcı özelliği olan bir yazıcıyı mı düşünüyorsunuz,  daha çok kimlik fotokopisi işlemleri mi yapacaksınız, kablosuz bir yazıcımı gerekiyor vs. gibi.

Neyse konuyu daha fazla uzatmadan! Olabildiğince kısa öz bazı teknik terimleri anlatacağım. Bu teknik detaylardan sonra alacağınız yazıcı konusunda daha iyi bir fikre sahip olacaksınız. Bir yazıcı mağazasına girdiğinizde genellikle çeşitli tiplerde yazıcılar çıkar karşımıza;

1- Nokta Vuruşlu Yazıcılar: Bu tipte yazıcılar günümüzde belirli bir “kullanıcı kitlesine” (bankalar, ptt, kargo işyerleri, muhasebeciler vs.) hitap etmekte ve piyasası bu yönde gelişmektedir. Daha çok nüshalı fatura ve çıktıların basımı için zorunlu olarak kullanılması gereken bir yazıcı türüdür. Bankalarda, kargo gibi işyerlerinde sıklıkla karşılaştığımız ince-uzun yazıcılardır ve sesli bir şekilde çalışırlar.

2- Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar: Daha çok ev veya fotoğraf baskısı ortamlarında kullanılan bir renkli yazıcı türüdür. Diğer bir adı ise INKJET dir. Bu yazıcının en büyük avantajları ise nokta vuruşlu modellere göre daha sessiz çalışmaları ve fotoğraf kalitesinde renkli baskı yapabilmeleridir. Bu yazıcıyı yukarıda da bahsettiğimiz üzere fotoğraf gibi kaliteli baskı çıktısı almak isteyenler için tavsiye edilir. Eğer daha kaliteli çıktılar elde etmek istiyorsanız bunlar için özel olarak üretilmiş kağıtlardan almalısınız. Ancak bu yazıcıların dezavantajı kartuşları olabildiğince pahalıdır. Bir yazıcı ilk aldığınızda genellikle yazıcı üzerindeki kartuşların doluluk oranı düşüktür. Bu nedenle çabuk biterler ve yenisini almak durumunda kalırsınız.

3- Termal (Isıl) Yazıcılar: Termal yazıcılar, yazıcı başlığının ısıtılmasıyla, yüksek kalitede ki görüntüyü özel ya da düz kağıda aktarırlar. Kullanımda olan iki çeşit ısıl yazıcı vardır; direk termal yazıcı ve termal mum transfer yazıcısı. Direk termal yazıcılar, görüntüyü oluşturan noktaları ısıya duyarlı özel kağıt yüzeyini yakarak oluştururlar. İlk nesil faks makinelerinde bu çeşit yazma metodu kullanılmıştır. Perakende satış yapan yerlerde makbuz için bu çeşit yazıcılar kullanılır. Termal mum transfer yazıcıları ise boya uçunmalı yazıcılarda kullanılan renkli boya katılmış film yerine, balmumu katılmış film kullanılırlar. Termal yazıcı başlığı, film şeridi üzerinden geçerken balmumu eritilerek kağıt üzerine aktarılır. Termal mum yazıcılar, boya uçunmalı yazıcılar gibi özel kağıt kullanmadıkları için daha esnek ve ekonomiktirler. Fakat baskı kaliteleri renk titreşimi nedeniyle diğer yazıcılar kadar iyi değildir.

4- Boya Uçunmalı Yazıcılar: Boya uçunmalı yazıcılar, teknoloji olarak “sublimleşme” metodunu kullanır. Süblimleşme, maddenin katı halden gaz haline geçmesi ve sonra gaz halinden tekrar katı hale dönmesidir. Boya uçunmalı yazıcılar, genellikle fotoğraf baskılarında, yüksek kalite masaüstü yayımcılığında, tıbbi ve bilimsel görüntülemede veya ince detayın ve renk zenginliğinin fiyat ve hızdan önemli olduğu uygulamalarda kullanılır.

5- Lazer Yazıcılar: Lazer yazıcılar en yüksek çözünürlükte ve en kaliteli baskıyı yapabilen yazıcılardır. Üretildiğinden beri masaüstü yayıncılık alanında vazgeçilmez bir araçtır. Bu yazıcılardan, matbaa kalitesinde çıkış alınabilmektedir. Lazer yazıcılar, fotokopi makinelerine benzemektedir. Lazer yazıcılarda da fotokopi makinelerinde olduğu gibi toner kullanılmaktadır. Toner tanecikleri, bilgisayardan gelen veriler yardımı ile kâğıt üzerine basılır. Her bir toner taneciğinin bir noktadaki yoğunluğu çözünürlüğü ifade etmektedir. Çözünürlük, dpi (dot per inch/ inç başına nokta sayısı) olarak gösterilen bir değerdir. Bugün yaygın olarak 600 dpi ve üzerinde lazer yazıcılar kullanılmaktadır. Lazer yazıcıların sessiz çalışmaları, kalite ve hızlarının yanında en büyük özellikleridir. Günümüzde işyerleri/okul gibi yerlerde toplu renkli veya siyah beyaz çıktı almak için en çok tercih edilen yazıcılardır.