Nokta Vuruşlu Yazıcı Nedir?

Bildiğiniz üzere; ofis yazıcıları genelde 3 farklı çeşide ayrılmaktadır. Nokta vuruşlu yazıcılar, Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, Lazer yazıcılar olarak ayrılıyor. Nokta vuruşlu yazıcılar; mürekkep püskürtmeli yazıcılar piyasaya çıktıktan sonra cazibesini kaybeden yazıcılardan olarak bilinmektedir. Bu tip yazıcılar, günümüzde genelde belirli bir kullanıcı kitlesine sahip ve piyasadaki varlığını bu şekilde sürdürüyor.
Bakıldığı zaman farklı kullanım alanlarına sahip olan bu tür yazıcılar, kullanım alanına göre tercih edilebiliyor. Örnek olarak, çok sayfalı faturaların basımı için zorunlu olarak nokta vuruşlu yazıcılar tercih ediliyor. Diğer yandan ise bu tür yazıcılar kullanım esnasında oldukça sesli çalıştıkları için pek tercih edilmiyor.  Ancak, illaki bahsi geçen işler konusunda bir çalışmanız gerekiyorsa, zorunlu olarak  bu tip yazıcıları kullanmamız gerekiyor. Gel gelelim nokta vuruş yazıcılar ne anlama gelmektedir.
Nokta vuruşlu yazıcı (DMP), yazdırmak için mürekkep bir şerit yardımıyla verileri kâğıda aktaran yazıcı türüdür. Kasa tipi olarak daktiloya benzerlik göstermektedir ancak çalışma prensipleri olarak oldukça farklıdır. Burada ise gelelim nokta vuruşlu yazıcıların çalışma prensibine.
Nokta Vuruşlu Yazıcı Çalışma Prensibi
Yukarıda da belirttiğimiz gibi nokta vuruşlu yazıcılar tip olarak daktiloya benzediği için; modern daktilolar olarak düşünebiliriz. Böyle benzerlik göstermesinin sebebi ise daktilonun çalışma mantığı ile hemen hemen aynı prensibe sahip olmasıdır. Yalnız, kullanım esnasında  daktiloda olduğu gibi mürekkep şeritlerine vuran iğnelerin kâğıda baskısı ile ortaya çıkıyor. Söz konusu uygulamada ise, harfler gibi nokta vuruşlu yazıcılarda mürekkep şeritlerine vurulan iğnelerin, kâğıda baskı yaparak harflerin veya şekillerin kâğıda aktarılmasını sağlıyor.
 Diğer bir yandan ise bahsi geçen yazıcıların, lazer yazıcılar ve mürekkep püskürtmeli yazıcılar kadar yüksek çözünürlükteki grafik ya da resimler konusunda pek başarılı olduğunu söylemek de doğru olmaz. Bu yazıcıların en önemli diğer dezavantajı ise çalışırlarken çıkarttıkları çok fazla sestir.
Öte yandan,  mürekkep ömrü ve baskı maliyeti düşünüldüğünde ise,  nokta vuruşlu yazıcıların bütün dezavantajlarına rağmen, diğer rakiplerine göre bir adım önde olmaları. Öyle ki, bu tarz yazıcılar günümüzde bakanlık ve devlet dairelerinde, hali hazırda sıklıkla hala kendilerine önemli bir kullanım alanı bulmaktadır.
Bir diğer detay ise, nokta vuruşlu yazıcıların toz konusunda hassas olmaları nedeniyle, özel ve toz almayan bir odada kullanılması ile bakımı hususundaki esaslara dikkat edilmesi gerekiyor.  Bahsi geçen nokta vuruşlu yazıcıların temel çalışma mantığı ve özelliklerini ise şöyle sıralayabiliriz:
  • Sayfa başına, düşük yazdırma maliyetine sahiptir.
  • Maliyeti yüksek, yazıcı fiyatına sahiptir.
  • Baskı kaliteleri bildiğiniz gibi yüksek değildir.
  • Sadece metin içeriklerini, genellikle de fatura, irsaliye ve makbuz yazdırmada tercih ediliyor.
  • Ev kullanımı için uygun değildir.
Burada söz ettiğimiz nokta vuruşlu yazıcı türlerinin daktilodan elbette birçok farkı mevcut olduğu bilinmektedir. Yazıcılarda yer alan yazma kafaları basılabilir bir şekil içermediğinden, istenildiği zaman yeniden programlama yolu ile şekillendirilebiliyor. Söz konusu yazıcı kafanın üzerinde yer alan iğnelerden hangisinin harekete geçeceği bilgisayarın kontrolünde oluyor. Yazıcı kafanın her iki yönde; hem soldan sağa hem de sağdan sola hareket etmesi normaldir.
Nokta Vuruşlu Yazıcı Fiyatları 
En iyi nokta atışlı yazıcı fiyatları ise markadan markaya değişiklik göstermektedir. Bildiğiniz üzere nokta vuruşlu yazıcıların sarf malzemesi şerittir. Şeritlerde dolum olmaz ve bunun yerine direk olarak yenisi alınır. Ancak bakıldığı zaman ise yeni şerit fiyatları çokta pahalı değildir.
Bu yazıcı modellerini genellikle fatura basmak için tercih edilir. Uygun fiyatlı  nokta vuruşlu yazıcı modellerinizi bu tarz işlemlerinizde gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.
Devamını Oku

Yazıcı Seçiminde Dikkatli Olun !

Herkese Merhaba. Bu yazımızda “yazıcı seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Söz konusu bir yazıcı olduğunda bir çok kişi teknik detaylar içerisinde kayboluyor. Teorikte yazıcı seçimi çok zor bir işlem gibi gelebilir ancak sanıldığı kadar zor bir işlem olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Bir yazıcı satın almak istediğinizde “ne amaçla kullanacağınızı ve bütçenizi belirlediyseniz” satın alma işlemi daha kolay oluyor. Amaca yönelik alınmış bir yazıcı size sorunsuz bir kullanım olanağı sağlayacaktır. Örneğin; sadece bilgisayardan mı çıktı alacaksınız, fotoğraf gibi baskı işlemleri mi yapacaksınız, fotokopi veya tarayıcı özelliği olan bir yazıcıyı mı düşünüyorsunuz,  daha çok kimlik fotokopisi işlemleri mi yapacaksınız, kablosuz bir yazıcımı gerekiyor vs. gibi.

Neyse konuyu daha fazla uzatmadan! Olabildiğince kısa öz bazı teknik terimleri anlatacağım. Bu teknik detaylardan sonra alacağınız yazıcı konusunda daha iyi bir fikre sahip olacaksınız. Bir yazıcı mağazasına girdiğinizde genellikle çeşitli tiplerde yazıcılar çıkar karşımıza;

1- Nokta Vuruşlu Yazıcılar: Bu tipte yazıcılar günümüzde belirli bir “kullanıcı kitlesine” (bankalar, ptt, kargo işyerleri, muhasebeciler vs.) hitap etmekte ve piyasası bu yönde gelişmektedir. Daha çok nüshalı fatura ve çıktıların basımı için zorunlu olarak kullanılması gereken bir yazıcı türüdür. Bankalarda, kargo gibi işyerlerinde sıklıkla karşılaştığımız ince-uzun yazıcılardır ve sesli bir şekilde çalışırlar.

2- Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar: Daha çok ev veya fotoğraf baskısı ortamlarında kullanılan bir renkli yazıcı türüdür. Diğer bir adı ise INKJET dir. Bu yazıcının en büyük avantajları ise nokta vuruşlu modellere göre daha sessiz çalışmaları ve fotoğraf kalitesinde renkli baskı yapabilmeleridir. Bu yazıcıyı yukarıda da bahsettiğimiz üzere fotoğraf gibi kaliteli baskı çıktısı almak isteyenler için tavsiye edilir. Eğer daha kaliteli çıktılar elde etmek istiyorsanız bunlar için özel olarak üretilmiş kağıtlardan almalısınız. Ancak bu yazıcıların dezavantajı kartuşları olabildiğince pahalıdır. Bir yazıcı ilk aldığınızda genellikle yazıcı üzerindeki kartuşların doluluk oranı düşüktür. Bu nedenle çabuk biterler ve yenisini almak durumunda kalırsınız.

3- Termal (Isıl) Yazıcılar: Termal yazıcılar, yazıcı başlığının ısıtılmasıyla, yüksek kalitede ki görüntüyü özel ya da düz kağıda aktarırlar. Kullanımda olan iki çeşit ısıl yazıcı vardır; direk termal yazıcı ve termal mum transfer yazıcısı. Direk termal yazıcılar, görüntüyü oluşturan noktaları ısıya duyarlı özel kağıt yüzeyini yakarak oluştururlar. İlk nesil faks makinelerinde bu çeşit yazma metodu kullanılmıştır. Perakende satış yapan yerlerde makbuz için bu çeşit yazıcılar kullanılır. Termal mum transfer yazıcıları ise boya uçunmalı yazıcılarda kullanılan renkli boya katılmış film yerine, balmumu katılmış film kullanılırlar. Termal yazıcı başlığı, film şeridi üzerinden geçerken balmumu eritilerek kağıt üzerine aktarılır. Termal mum yazıcılar, boya uçunmalı yazıcılar gibi özel kağıt kullanmadıkları için daha esnek ve ekonomiktirler. Fakat baskı kaliteleri renk titreşimi nedeniyle diğer yazıcılar kadar iyi değildir.

4- Boya Uçunmalı Yazıcılar: Boya uçunmalı yazıcılar, teknoloji olarak “sublimleşme” metodunu kullanır. Süblimleşme, maddenin katı halden gaz haline geçmesi ve sonra gaz halinden tekrar katı hale dönmesidir. Boya uçunmalı yazıcılar, genellikle fotoğraf baskılarında, yüksek kalite masaüstü yayımcılığında, tıbbi ve bilimsel görüntülemede veya ince detayın ve renk zenginliğinin fiyat ve hızdan önemli olduğu uygulamalarda kullanılır.

5- Lazer Yazıcılar: Lazer yazıcılar en yüksek çözünürlükte ve en kaliteli baskıyı yapabilen yazıcılardır. Üretildiğinden beri masaüstü yayıncılık alanında vazgeçilmez bir araçtır. Bu yazıcılardan, matbaa kalitesinde çıkış alınabilmektedir. Lazer yazıcılar, fotokopi makinelerine benzemektedir. Lazer yazıcılarda da fotokopi makinelerinde olduğu gibi toner kullanılmaktadır. Toner tanecikleri, bilgisayardan gelen veriler yardımı ile kâğıt üzerine basılır. Her bir toner taneciğinin bir noktadaki yoğunluğu çözünürlüğü ifade etmektedir. Çözünürlük, dpi (dot per inch/ inç başına nokta sayısı) olarak gösterilen bir değerdir. Bugün yaygın olarak 600 dpi ve üzerinde lazer yazıcılar kullanılmaktadır. Lazer yazıcıların sessiz çalışmaları, kalite ve hızlarının yanında en büyük özellikleridir. Günümüzde işyerleri/okul gibi yerlerde toplu renkli veya siyah beyaz çıktı almak için en çok tercih edilen yazıcılardır.

 

Devamını Oku

Muadil Toner mi ? Dolum Toner mi?

Muadil Toner mi Dolum mu

Kimileri muadil toner der kimileride toner dolumu size kısaca bu konuyu açıklıyım. Toner Dolumu yapan bir firma toner dolumunu savunur. Muadil Toner satan bir firmada muadil toneri savunur, şimdi size tarafsız bir şekilde ikisinide karşılaştırıcaz.

Toner Dolumu Nedir ?

Kısaca toner tozu nun boş olan tonere doldurulmasıdır. Toner Dolumu çok ucuzdur ama muadil tonerlerde çok ucuzdur. Birazdan ikisininde karşılaştırmasını yapıcaz

Peki Zararları Nelerdir ?

Tonerin içinde bulunan silindir şeklinde parlak mavi ya da yeşil renktedir. Bilgisayardan gönderilen yazıların çıkması için tonerin toz parçacıklarının üzerine yapışarak çıkarttığı kısım olan drum uzun ömürlü değildir. Sonsuz bir kullanım süresine sahip değildir.  Belirli bir kullanım süresi vardır o süre bittiğinde atılması gerekir. Bozulduğu zaman yazılarda bozuk olarak çıkar. Gözle görülür derecede çıktılarda farklılıklar olacaktır. Kağıdın üzerinde çizgiler çıkmaya başlar.

Toner dolumu’nun yazıcınızıda zararı büyüktür. Toner dolumu eğer titiz bir şekilde yapılmazsa. Yazıcınızın mekanizmasına zarar verebilir.

Muadil Toner Nedir ?

Muadil tonerler marka adı taşımadığı için ucuzlardır. 10  firmadan 8’i Muadil Toneri tercih eder. Sıfır bir şekilde üretildiği için toz akıtma vs. gibi durumlarla karşılaşmassınız. Tekrar dolum yapılabilir.

Muadil Tonerin Zararları ?

Aslında pek fazla yoktur sadece garanti ve güven sorunu vardır. Ama merak etmeyin biz de 24 ay garanti ve 15 gün içinde ürün iade ve ürün değişim mevcuttur.

Devamını Oku