Bildiğiniz üzere; ofis yazıcıları genelde 3 farklı çeşide ayrılmaktadır. Nokta vuruşlu yazıcılar, Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, Lazer yazıcılar olarak ayrılıyor. Nokta vuruşlu yazıcılar; mürekkep püskürtmeli yazıcılar piyasaya çıktıktan sonra cazibesini kaybeden yazıcılardan olarak bilinmektedir. Bu tip yazıcılar, günümüzde genelde belirli bir kullanıcı kitlesine sahip ve piyasadaki varlığını bu şekilde sürdürüyor.
Bakıldığı zaman farklı kullanım alanlarına sahip olan bu tür yazıcılar, kullanım alanına göre tercih edilebiliyor. Örnek olarak, çok sayfalı faturaların basımı için zorunlu olarak nokta vuruşlu yazıcılar tercih ediliyor. Diğer yandan ise bu tür yazıcılar kullanım esnasında oldukça sesli çalıştıkları için pek tercih edilmiyor.  Ancak, illaki bahsi geçen işler konusunda bir çalışmanız gerekiyorsa, zorunlu olarak  bu tip yazıcıları kullanmamız gerekiyor. Gel gelelim nokta vuruş yazıcılar ne anlama gelmektedir.
Nokta vuruşlu yazıcı (DMP), yazdırmak için mürekkep bir şerit yardımıyla verileri kâğıda aktaran yazıcı türüdür. Kasa tipi olarak daktiloya benzerlik göstermektedir ancak çalışma prensipleri olarak oldukça farklıdır. Burada ise gelelim nokta vuruşlu yazıcıların çalışma prensibine.
Nokta Vuruşlu Yazıcı Çalışma Prensibi
Yukarıda da belirttiğimiz gibi nokta vuruşlu yazıcılar tip olarak daktiloya benzediği için; modern daktilolar olarak düşünebiliriz. Böyle benzerlik göstermesinin sebebi ise daktilonun çalışma mantığı ile hemen hemen aynı prensibe sahip olmasıdır. Yalnız, kullanım esnasında  daktiloda olduğu gibi mürekkep şeritlerine vuran iğnelerin kâğıda baskısı ile ortaya çıkıyor. Söz konusu uygulamada ise, harfler gibi nokta vuruşlu yazıcılarda mürekkep şeritlerine vurulan iğnelerin, kâğıda baskı yaparak harflerin veya şekillerin kâğıda aktarılmasını sağlıyor.
 Diğer bir yandan ise bahsi geçen yazıcıların, lazer yazıcılar ve mürekkep püskürtmeli yazıcılar kadar yüksek çözünürlükteki grafik ya da resimler konusunda pek başarılı olduğunu söylemek de doğru olmaz. Bu yazıcıların en önemli diğer dezavantajı ise çalışırlarken çıkarttıkları çok fazla sestir.
Öte yandan,  mürekkep ömrü ve baskı maliyeti düşünüldüğünde ise,  nokta vuruşlu yazıcıların bütün dezavantajlarına rağmen, diğer rakiplerine göre bir adım önde olmaları. Öyle ki, bu tarz yazıcılar günümüzde bakanlık ve devlet dairelerinde, hali hazırda sıklıkla hala kendilerine önemli bir kullanım alanı bulmaktadır.
Bir diğer detay ise, nokta vuruşlu yazıcıların toz konusunda hassas olmaları nedeniyle, özel ve toz almayan bir odada kullanılması ile bakımı hususundaki esaslara dikkat edilmesi gerekiyor.  Bahsi geçen nokta vuruşlu yazıcıların temel çalışma mantığı ve özelliklerini ise şöyle sıralayabiliriz:
  • Sayfa başına, düşük yazdırma maliyetine sahiptir.
  • Maliyeti yüksek, yazıcı fiyatına sahiptir.
  • Baskı kaliteleri bildiğiniz gibi yüksek değildir.
  • Sadece metin içeriklerini, genellikle de fatura, irsaliye ve makbuz yazdırmada tercih ediliyor.
  • Ev kullanımı için uygun değildir.
Burada söz ettiğimiz nokta vuruşlu yazıcı türlerinin daktilodan elbette birçok farkı mevcut olduğu bilinmektedir. Yazıcılarda yer alan yazma kafaları basılabilir bir şekil içermediğinden, istenildiği zaman yeniden programlama yolu ile şekillendirilebiliyor. Söz konusu yazıcı kafanın üzerinde yer alan iğnelerden hangisinin harekete geçeceği bilgisayarın kontrolünde oluyor. Yazıcı kafanın her iki yönde; hem soldan sağa hem de sağdan sola hareket etmesi normaldir.
Nokta Vuruşlu Yazıcı Fiyatları 
En iyi nokta atışlı yazıcı fiyatları ise markadan markaya değişiklik göstermektedir. Bildiğiniz üzere nokta vuruşlu yazıcıların sarf malzemesi şerittir. Şeritlerde dolum olmaz ve bunun yerine direk olarak yenisi alınır. Ancak bakıldığı zaman ise yeni şerit fiyatları çokta pahalı değildir.
Bu yazıcı modellerini genellikle fatura basmak için tercih edilir. Uygun fiyatlı  nokta vuruşlu yazıcı modellerinizi bu tarz işlemlerinizde gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.